Orzechy piorące – sposób na alergie skórne?

0 2 360

Alergie skórne to prawdziwa plaga XXI wieku. Występują zarówno u dzieci, jak i dorosłych, a wszystko za sprawą silnych środków chemicznych, które stosujemy na co dzień. Żele pod prysznic czy szampony i mydła, a także proszki do prania oraz płyny do płukania ubrań, zawierają mnóstwo środków zapachowych, wywołujących wysypki i podrażnienia skóry. Warto zatem skierować się w stronę ekologicznego prania. Poznaj wady i zalety orzechów piorących.

Orzechy piorące – co to takiego?

W ostatnim czasie pranie ekologiczne stało się bardzo popularne. Przyczyniają się do tego nie tylko szerokie grona wegetarian i wegan, ale też właśnie liczne alergie skórne. Orzechy piorące to jedna z wielu naturalnych metod oczyszczania ubrań. Ich zwolennicy chwalą je za stosunkowo niską cenę oraz ekologiczność. Sceptycy natomiast informują o wątpliwej skuteczności.

Orzechy piorące pochodzą z Indii i Nepalu. To właśnie tam od pokoleń używane są jako środki piorące. W łupinach orzechów znajdują się saponiny, które pod wpływem wody i temperatury wytwarzają pianę, podobnie jak groch czy soczewica (stąd piana podczas gotowania tych warzyw). Orzechy są hipoalergiczne i bezzapachowe – choć posiadają dość specyficzną woń, pranie nią nie przesiąka.

Orzechy piorące – dostępność i sposób użycia

Wydawać by się mogło, że indyjskie czy nepalskie orzechy piorące są trudne do zdobycia w Europie. Tymczasem wiele sklepów internetowych oferuje je w przeróżnych cenach i pojemnościach. Można je także odnaleźć w dobrych sklepach z chemią gospodarczą oraz dużych dyskontach. Zazwyczaj możemy kupić 200g, 500g lub 1 kg tych ekologicznych środków do prania. Cena orzechów piorących waha się od 20 do 70 złotych za kilogram, dlatego warto zapoznać się z wieloma ofertami przed dokonaniem zakupu.

Używanie orzechów piorących jest bardzo proste. Do bawełnianego woreczka (zazwyczaj dołączonego do opakowania) wrzuć 5-7 orzechów, a następnie umieść go w bębnie z praniem. Włącz odpowiedni program i gotowe. Taka porcja orzechów wystarcza na około 5 prań w temperaturze 60 stopni. Jeśli pragniesz nadać praniu piękny zapach, dodaj kilka kropel olejku eterycznego do przegródki na płyn do płukania. Możesz również wsypać 2-3 łyżeczki sody oczyszczonej, aby zmiękczyć tkaniny.

Zalety orzechów piorących

Wiele osób zachwala orzechy piorące przede wszystkim za ich ekologiczność. Woda po praniu z użyciem orzechów nie zawiera żadnych środków chemicznych, a zatem jest bezpieczna dla środowiska. Inne zalety orzechów piorących:

  • hipoalergiczność,
  • przystępna cena,
  • nadają się do prania delikatnych tkanin,
  • nie odbarwiają ubrań,
  • są bakterio- i grzybobójcze,
  • można ich używać zarówno w wodzie o niskiej, jak i bardzo wysokiej temperaturze.
Orzechy piorące – wady

Choć orzechy piorące mają rzeszę sprzymierzeńców, równie duże grono sceptyków atakuje pomysł ich używania. Głównym argumentem osób, wypowiadających się przeciwko tej metodzie jest fakt, że jej skuteczność porównuje się do prania tkanin w samej wodzie. Inne wady orzechów piorących:

  • konieczność importowania ich z krajów, oddalonych od Europy o kilka tysięcy kilometrów – transport orzechów jest nieekologiczny,
  • nie radzą sobie z zaschniętymi zabrudzeniami,
  • mają intensywny zapach (choć pranie nim nie przesiąka),
  • nie mają środków wybielających, co sprawia, że jasne tkaniny z czasem szarzeją.

Zarówno zwolennicy, jak i sceptycy orzechów piorących mają swoje argumenty. Jeśli jednak cierpisz na alergie skórne, warto wypróbować ten ciekawy sposób oczyszczania odzieży. Być może właśnie dzięki niemu pozbędziesz się uporczywych, swędzących zmian na skórze.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.